APLIKACE VÝPLŇOVÝCH MATERIÁLŮ
Mezi intradermální implantáty v současné době velmi často používané patří kyselina hyaluronová vyráběná biotechnologickými metodami. Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, jejíž funkcí je zachovávat úroveň hydratace pokožky a zvyšovat tonus pleti. Má silné hydratační schopnosti, které pokožka s přibývajícím věkem postupně ztrácí. V důsledku toho se pleť stává sušší a křehčí a začínají se objevovat první vrásky. V tkáni se postupně objevují propadliny a rysy obličeje poklesávají. Kyselina hyaluronová je aplikována ve formě průhledného gelu injekcí do kůže v oblasti, kterou chceme korigovat. Po aplikaci hyaluronátového gelu se v kůži vyplní prostor mezi kolagenními vlákny a tím dojde k vyhlazení vrásek. Aby implantace co nejméně narušovala fyziologickou strukturu kůže a co nejlépe ji doplňovala, je preparát vyráběn v několika modifikacích. Čím je vráska méně hluboká, tím se docílí lepšího kosmetického efektu. Přípravky s kyselinou hyaluronovou se natolik dobře snáší, že snášenlivost není nutné předem testovat, což je naopak nezbytné u kolagenových preparátů.
Pro jaké typy vrásek je kyselina hyaluronová vhodná a jsou ještě další možnosti jejího využití?
Využití kyseliny hyaluronové v estetické chirurgii je velmi široké. Hodí se ke korekci jemných i hlubokých vrásek, některých jizev a ke zvětšení a tvarování rtů a tvarování brady. Nejlepší účinek je dosahován při aplikaci do oblasti rýh mezi tváří a nosem, jemných vrásek v okolí úst, na čele a na kořeni nosu. Další indikací je odstraňování vkleslých jizviček po akné.
Je aplikace gelu bolestivá a jak ošetření probíhá?
Aplikaci gelu provádíme v místním znecitlivění velmi tenkou jehličkou, takže je takřka nebolestivé. Zákrok trvá zhruba 30 minut a po ukončení je v ošetřených partiích patrný mírný otok a zarudnutí, které do 2 dnů většinou vymizí. Ošetřených partií bychom se neměli po dobu 6 hodin dotýkat, pak můžeme použít lehký make up či pleť jemně ošetřit.
Jak dlouho účinek trvá?
Doba trvání je velmi individuální a trvá asi 5 až 12 měsíců, ale záleží na mnoha faktorech včetně ošetřované lokality.
Jaká jsou rizika? Kdy se látka nesmí aplikovat?
Rizika jsou minimální, ale samozřejmě je nelze zcela vyloučit. Jedná se o dočasné zarudnutí, infekce, projevy podobné akné atd. Z ošetření by měly být vyloučeny těhotné a kojící ženy, pacienti trpící akutním či chronickým kožním onemocněním, při poruchách krevní srážlivosti, pacienti s akutním oparem.